gravidanza e omega-3

Omega-3 és egyéb élelmiszerek a terhesség alatt – tények és tévhitek

Túl sok és vegyes, hogy mit lehet és mit nem fogyasztani várandósság alatt? A potenciális veszélyek listája soha nem ér véget egy aggódó kismama számára. Az alábbi cikkben ezért szétválasztottuk a tényeket a tévhitektől, beleértve néhány furcsaságot a halakkal és az omega 3 zsírsavakkal kapcsolatban.

Az omega-3 miatt jobban vérzik majd a szülés alatt – TÉVHIT!

Azt mondják, hogy az omega-3 zsírsavak megakadályozhatják a vér megfelelő alvadását, és ez veszélyt jelenthet a szülés során. Az igazság azonban az, hogy ezt nem támasztják alá tények. Éppen ellenkezőleg, az omega-3 egészségügyi előnyei messze felülmúlják ezt az elméleti kockázatot. A zsíros halakban, például a makrélában, a szardíniában és a heringben található esszenciális omega-3 zsírsavak hozzájárulnak a magzat normális agy- és szemfejlődéséhez.

A folsav szedését már akkor el kell kezdeni, amikor a babaproject megkezdődik- TÉNY!

Az NSH azt tanácsolja a nőknek, hogy már akkor kezdjék el a napi 400 mikrogramm folsav pótlását, amikor még csak tervezik a teherbeesést. Ezzel megelőzhető a gerincferdülés a csecsemőknél.

Fél pohár vörösbor várandósság alatt is rendben van – TÉVHIT!

Talán egy fél pohárnak nincs negatív hatása a születendő gyermekére. De biztos szeretné vállalni a kockázatot? Ne feledje, hogy minden, amit elfogyaszt, az Önben lévő apró test is osztozik rajta, ami túl értékes ahhoz, hogy bármilyen kockázatnak kitegye. Várandósság alatt nincs biztonságos alsó határa az alkoholnak. Mindig kerülje az alkoholt a terhesség alatt, és jelentősen csökkentse, ha megpróbál teherbe esni.

Várandósan szigorúbban kell ügyelni az élelmiszer-higiéniára – TÉNY!

Annak érdekében, hogy a tárolt élelmiszerek ne fertőzzék meg Önt olyan betegségekkel, mint a toxoplazma és a lisztéria, bölcs dolog, ha a terhesség alatt különösen szigorúan ügyel a konyhai higiéniára. A gyümölcsöket, zöldségeket és bogyós gyümölcsöket mindig öblítse le. Gyakran mossa el a késeket és a vágódeszkákat, és tartsa tisztán a konyhapultot. Használat után öblítse ki és akassza fel a konyharuháját, és gyakran cserélje le egy tisztára. A meleg ételek legyenek forróak, mert a baktériumok a langyos ételekben szaporodnak. A legtöbb baktérium 70 °C feletti hőmérsékleten elpusztul. Ha a főtt étel tálalása előtt még sok idő telik el, jobb, ha kihűl, majd újra felmelegítjük. A nyers és a főtt ételeket egymástól távol kell tartani.

Veszélyes halat enni terhesen – TÉVHIT!

A terhesség alatt kerülendő halak hosszú listájából úgy tűnhet, mintha minden hal veszélyes lenne. A három kilogrammnál nehezebb grönlandi laposhal, a csuka, a 25 cm-nél nagyobb sügér, az egy kilogrammnál nagyobb pisztráng, az egy kilogrammnál nagyobb süllő és a friss tonhal csak néhány a kerülendő halak közül. De sok más halfajta van ezeken kívül, és ugyanolyan fontos, hogy a terhesség alatt a halak egészséges összetevőit is fogyasszuk.

Várandós nők ne egyenek sushit – TÉVHIT!

A terhes nők fogyaszthatnak friss halból készült sushit, de a fenti listán szereplő halfajtákat kerüljék. Viszont nagyon fontos meggyőződni róla, hogy a sushi olyan helyről származik, amely tiszta és jó élelmiszer-higiéniai előírásokkal rendelkezik (és be is tartják).

Megelőzhető az allergia a születendő gyermeknél, ha bizonyos ételeket kerül terhesség alatt – TÉVHIT!

Nincs tudományos alapja annak a meggyőződésnek, hogy a várandós nők így megelőzhetik az allergiát. Úgy tűnik azonban, hogy a terhesség alatti teljes értékű, változatos étrend pozitív hatással lehet a gyermek későbbi egészségére.

A terhes nőknek óvatosnak kell lenniük a táplálékkiegészítőkkel – TÉNY!

Ha táplálékkiegészítőket szed, fennáll annak a veszélye, hogy bizonyos tápanyagokból túl sokat kap, különösen, ha többfélét is szed. A folsav és az orvos által adott egyéb ajánlásokon túlmenően inkább arra kell koncentrálnia, hogy a tápanyagokat étrendkiegészítők helyett inkább táplálékkal vegye magához. Ha mégis szed táplálékkiegészítőket, győződjön meg róla, hogy betartja a csomagoláson feltüntetett adagolást, és ne szedjen több különböző típust, amelyek ugyanazt a vitamint és ásványi anyagot tartalmazzák.

A várandósság alatt kerülendő termékek teljes listája EZEN AZ OLDALON tekinthető meg.

Forrás: NHS; medscape.com; Food Standards Agency

What is good health?

Do you have a good lifestyle?

Lifestyle simply means the way in which you live. Health and lifestyle go hand in hand. You might feel you have a good lifestyle if you are physically active, eat healthily and generally experience a sense of wellbeing. Conversely, if you want good health you should also have a good lifestyle.

Physical activity is the major contributor to a good lifestyle, but diet, drugs, stress, sleep and social conditions are also play an important role. Being able to use the body properly to avoid injury also affects lifestyle. Physical activity can also prevent depression and help you to recover more quickly from mental illness, both of which obviously affect your lifestyle.

Diet can be a difficult topic for many. Perhaps you eat too much or too little or maybe you find it hard to know what foods to combine to have a balanced diet. It’s also important to eat food that contains important vitamins, minerals and dietary fibre, omega-3 and antioxidants. On top of all this, you also need to get enough energy, protein and the correct fatty acids. The requirement for these nutrients changes throughout your life. When you are older you also have different requirements than children and younger adults. Women also have different requirements than men. Pregnant and breastfeeding mothers also have special requirements.

When you get older, you lose muscle mass and your body requires less energy and therefore less food. You may lead a less active life than you did before, which is why you require less food. However, your need for minerals, vitamins and other nutrients remains the same. Of course, there are plenty of healthy and active older people, but when you reach 70 to 80 years of age, it’s easier to become ill, especially during flu season.

Some steps you can take to improve your lifestyle and health are to:

What is good quality of life?

The World Health Organisation (WHO) defines quality of life as a state where the individual can realise their potential, cope with normal stressful situations, work in a rewarding and positive way, and be able to contribute to others and society. 

Quality of life is a wide and somewhat diffuse concept that includes joy in, and a desire for, life. These are values that are rather felt than measured, which in turn are based on personal environment and choices. Quality of life doesn’t necessarily depend on being healthy or sick. It’s the moments between worries, sorrows, problems and ailments that matter. For example, if you have a chronic illness, a feeling of mastery can be important when talking about quality of life.

To sum up, quality of life is a combination of health, lifestyle, networks and social support. It’s about experiencing joy, meaning in life, satisfaction, security and a sense of belonging, as well as being able to use your strengths. It’s also about feeling interest in life, coping with everyday situations and a being committed to something or someone. If you have good quality of life, you will be able to cope better with the inevitable stressful situations in life.

Termékeink